Dekoracja grobu sztucznymi kwiatami

Co roku na Wszystkich Świętych oraz w Zaduszki odwiedzamy groby zmarłych bliskich, przynosząc ku czci ich pamięci piękne wiązanki, stroiki i bukiety kwiatów, a także znicze. Dekoracje na groby można kupić w wielu miejscach, między innymi w kwiaciarniach, w hurtowniach lub na bazarach, jednak w miarę zbliżania się pierwszych dni listopada ozdoby takie stają się coraz droższe, chociaż nie zawsze są one ładne i oryginalne. Zamiast przepłacać i kupować stroik czy wieniec, od jakich wokół aż się roi, dużo lepszym pomysłem może okazać się samodzielne wykonanie ozdoby.

Często wiązanki na cmentarze przygotowywane są z żywych kwiatów, o ile pozwala na to pora roku. W Święto Zmarłych do najpopularniejszych kwiatów pojawiających się na grobach na pewno należą chryzantemy – wytrzymują one niskie temperatury, a przy tym prezentują się bardzo efektownie dzięki mnóstwu wyrastających obok siebie kwiatów. Oprócz tego groby często dekorowane są iglakami, jednak poza tym nie mamy zbyt dużego wyboru, gdyż w listopadzie często pojawia się już śnieg. Na szczęście możemy przebierać w sztucznych kwiatach i gałązkach, z których można zrobić naprawdę piękne, a przede wszystkim odporne na chłód i trwałe dekoracje.

Ze sztucznych kwiatów można zrobić fantastyczną kompozycję niemalże każdej wielkości i dowolnego kształtu. Mogą to być kwiaty, listki i gałązki umieszczone w pojemniku, na przykład w koszu lub donicy albo też w wazonie, ale również fantazyjne wieńce, krzyże lub dekoracje o innych kształtach. Jeśli decydujemy się na kompozycję w donicy, przyda się sucha gąbka florystyczna, do której będziemy wbijać sztuczne rośliny, a także gips, którym wszystko utrwalimy i obciążymy, chroniąc tym samym przed przewracaniem ozdoby przez silne podmuchy wiatru.

Jeśli zdecydujemy się na kompozycję bez pojemnika, potrzebny nam będzie drut i dość sztywne gałązki, na których będziemy mocować sztuczne kwiaty czy inne ozdoby. Kwiaty możemy przyczepić do gałązek za pomocą cienkich drucików, ale także za pomocą silikonowego kleju z pistoletu. Na koniec, zarówno do kompozycji doniczkowych, jak i do wiązanek czy wieńców możemy dołożyć trochę efektownej siatki florystycznej, która jest dostępna we wszystkich niemalże kolorach, a także wstążki. Jeśli w doniczce widoczny jest gips, warto zamaskować go przy pomocy kolorowego włókna kokosowego albo faszyny, które kupimy w każdej kwiaciarni.