Prosta kompozycja z lilii

Na Święto Zmarłych wszyscy udajemy się na cmentarze, porządkujemy i ozdabiamy groby naszych najbliższych, aby wyglądały pięknie i odświętnie. Jest to obchodzona co roku tradycja, będąca wyrazem pamięci i szacunku dla naszych krewnych i przyjaciół, którzy już odeszli. Jakie ozdoby będą prezentować się na grobach najpiękniej?

Już na kilka tygodni przed pierwszym listopada w kwiaciarniach pojawia się szeroki wybór różnego rodzaju wieńców, wiązanek i kompozycji przeznaczonych na cmentarze, wykonanych z rozmaitych materiałów. Najczęściej dekoracje tego typu robione są ze sztucznych kwiatów, które bez wątpienia są bardzo trwałe, jednakże dużo efektowniej na grobach prezentują się kompozycje z kwiatów żywych.

Żywe kwiaty, którymi dekoruje się groby na Wszystkich Świętych to przede wszystkim znane wszystkim chryzantemy dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Jednak piękne kompozycje mogą być wykonane także z innych kwiatów, na przykład z lilii.

Lilie to kwiaty bardzo często spotykane na cmentarzach, przede wszystkim dlatego że są niezwykle piękne, a ponadto są symbolem duchowości, niewinności i życia wiecznego. Są dostępne w wielu kolorach, miedzy innymi białym, kremowym, różowym, pomarańczowym czy żółtym, jak też w wielu odmianach o mniejszych bądź też większych kwiatach.

Jak zrobić prosta kompozycję z lilii na cmentarz? Potrzebujemy do tego płytkiej doniczki, mokrej gąbki florystycznej, którą bez problemu kupimy praktycznie w każdej kwiaciarni, kilku kwiatów lilii na niezbyt długich łodyżkach, kilku większych liści, na przykład paproci, anturium lub jednego liścia monstery, gałązki asparagusa oraz wstążki w kolorze pasującym do barwy kwiatów. Przyda się również kawałek organzyny lub folia florystyczna.

W doniczce układamy namoczoną gąbkę florystyczną, do której następnie wbijamy łodyżki kwiatów oraz liście. Jeśli używamy liścia monstery, łodygi lilii możemy powbijać w otwory w liściu, który jest dość duży, więc bez obaw wystarczy nam jeden na całą kompozycję. Doniczkę owijamy folią florystyczną lub organzyną i obwiązujemy wstążką.