Wieńce ze świecami na Boże Narodzenie

Pod koniec roku obchodzimy jedno z najważniejszych i najbardziej lubianych przez nas świąt – Boże Narodzenie. Jest to niezwykły, magiczny czas, który spędzamy w gronie najbliższych nam osób, ciesząc się ich obecnością. W te rodzinne święta nie możemy jednak zapominać o tych bliskich, którzy już odeszli, dlatego aby uczcić ich pamięć, warto w tym okresie odwiedzić ich groby i udekorować je. Jakie jednak ozdoby będą odpowiednie na cmentarz w okresie bożonarodzeniowym?

Do najpiękniejszych dekoracji nagrobnych, oprócz żywych kwiatów, które niestety nie sprawdzą się na cmentarzu zimą, należą niezaprzeczalnie wieńce. Znajdziemy ich mnóstwo w kwiaciarniach oraz hurtowniach, jednakże o wiele więcej satysfakcji da nam samodzielne wykonanie takiej ozdoby. Ponadto będzie ona bez wątpienia oryginalna.

Wieńce nagrobne na Boże Narodzenie mogą być zarówno większych, jak i mniejszych rozmiarów, na ogół mają jednakże kształt okrągły lub zbliżony do koła, na przykład owalny. Są najczęściej wykonane z gałązek iglaków, takich jak świerk, sosna czy jodła, ale równie ładnie będzie prezentowała się ozdoba z gałązek bukszpanu, który jest odporny na niskie temperatury i zimozielony. Oczywiście do wykonania wieńca możemy użyć także sztucznych gałązek.

Bardzo ważny w wieńcu jest odpowiedni podkład, przykładowo druciany stelaż, który wykonamy bez problemu z miękkiego, łatwo wyginającego się drucika, formując go w okrąg. Można w zasadzie kupić gotowe stelaże, na przykład okręgi z plastiku, jednak drucik mimo wszystko będzie potrzebny do zamocowania gałązek. W sklepach i hurtowniach dostępne są także styropianowe okręgi, do których wbija się elementy dekoracyjne, jednakże muszą być one dość lekkie, gdyż styropian nie jest zbyt trwały i łatwo go połamać.

Po umocowaniu na stelażu gałązek możemy przypiąć do nich sztuczne kwiaty – doskonale sprawdzą się czerwone gwiazdy betlejemskie, ale także szyszki, czy nawet bombki choinkowe. Poza tym wieniec można udekorować małymi, czerwonymi jabłuszkami, a nawet orzechami włoskimi, które pięknie wyglądają pomalowane złotą lub srebrną farbką. Na wieńcu bożonarodzeniowym nie może zabraknąć także wstążek oraz świec, najlepiej złotych i czerwonych, gdyż są to kolory typowe dla Bożego Narodzenia.