Wieniec w kształcie serca zrób to sam

Groby zmarłych bliskich przez cały rok powinny być zadbane i estetyczne, jednakże na Wszystkich Świętych warto zadbać, aby wyglądały naprawdę pięknie i wyjątkowo. Najczęściej dekorujemy je różnego rodzaju kompozycjami kwiatów, na przykład chryzantemami w pojemnikach, ale także wieńcami i stroikami zarówno z gałązek żywych, jak i z kwiatów sztucznych.

Kwiaty sztuczne są na pewno tańsze, jak i dużo bardziej trwałe od kwiatów żywych, te ostatnie jednak na pewno są dużo piękniejsze. Mimo niskich temperatur ryzykownych dla roślin, wielu z nas decyduje się na kompozycje z żywymi kwiatami, nawet jeśliby miały wyglądać pięknie tylko przez kilka dni. Niemniej jednak  zarówno z jednych, jak i z drugich można zrobić niezwykle piękne i oryginalne dekoracje grobów. Ciekawym pomysłem  jest na przykład wieniec w kształcie serca.

Aby go przygotować, potrzebujemy gałązek sztucznej jedliny oraz drucika, z których należy uformować podstawę w kształcie serca. Środek powinien pozostać pusty. Do gałązek mocujemy sztuczne kwiaty za pomocą cieniutkiego drucika lub sznurka, a następnie wstążkę, która powinna współgrać kolorystycznie z kwiatami.

Ozdobę w kształcie serca możemy także wykonać z kwiatów żywych – na Wszystkich Świętych najlepiej jeśli będą to chryzantemy, gdyż zapewne najdłużej będą cieszyć nasze oczy. Do wykonania takiej kompozycji potrzebujemy sztywnej folii, tektury, taśmy samoprzylepnej, szpilek, gąbki florystycznej mokrej oraz dość dużej ilości pojedynczych kwiatów chryzantem. Ich główki powinny być ścięte tak, aby pozostało dwa lub trzy centymetry łodyżki.

Zaczynamy od wykonania pojemnika w kształcie serca – jest to właściwie najtrudniejsze. Z tektury obklejonej folią wycinamy dno w kształcie serca i doklejamy boki przy pomocy taśmy samoprzylepnej. Trzeba jej użyć dość dużo, aby mieć pewność, że pojemnik się nie rozklei. Następnie wnętrze wykładamy kawałkami gąbki florystycznej nasączonej wodą i na całej jej powierzchni umieszczamy główki chryzantem jedna obok drugiej, tak, aby łodyżka wbita została całkowicie w gąbkę. Boki pojemnika obwiązujemy jakąś ładną wstążką i piękna kompozycja jest gotowa.