Pomysły na stroiki na Wszystkich Świętych

Co roku na początku listopada obchodzimy Święto Zmarłych. Wyruszamy wówczas całymi rodzinami odwiedzić groby bliskich, a niekiedy już jakiś czas wcześniej porządkujemy i dekorujemy groby, aby w tym wyjątkowym czasie wyglądały ładnie i estetycznie. Oczywiście, o krewnych, którzy odeszli powinniśmy pamiętać nie tylko od święta, ale także na co dzień, jednak w pierwszych dniach listopada jest to szczególnie ważne. Jak najlepiej udekorować groby?

Do wyboru mamy wiele form florystycznych nadających się na cmentarze, ale do najpopularniejszych, oprócz różnego rodzaju wieńców i dekoracyjnych zniczy, należą niewątpliwie stroiki. Stroiki na Wszystkich Świętych możemy kupić już gotowe, gdyż ich wybór w tym okresie jest bardzo duży, ponadto możemy zlecić ich wykonanie w kwiaciarni lub też zrobić je samodzielnie.

Taką dekorację można wykonać zarówno z kwiatów oraz gałązek sztucznych, jak i z żywych, które niewątpliwie są dużo piękniejsze, ale niestety mniej trwałe i trochę droższe. Nawet samodzielne wykonanie najczęściej wymaga zakupu pewnych elementów, na przykład sztucznych kwiatów, drucików lub wstążek, chyba że jesteśmy tak kreatywni, że potrafimy stworzyć piękną dekorację z tego, co akurat mamy w domu.

Rodzajów stroików na cmentarze jest mnóstwo – mogą być to gałązki i kwiaty żywe umocowane w fantazyjny sposób na nawilżonej wodą gąbce florystycznej, tą zaś można umieścić w doniczce albo koszyczku wyłożonym folią. Niestety na Wszystkich Świętych często bywa już bardzo zimno, a wówczas mamy niewielki wybór kwiatów odpornych na takie warunki. Doskonale sprawdzą się na pewno chryzantemy dostępne w wielu kolorach, dlatego też właśnie one są najpopularniejszymi ozdobami cmentarzy w Święto Zmarłych.

Bardzo popularną dekoracją są stroiki na groby z kwiatów sztucznych – tym nie straszna nawet najniższa temperatura;  często umieszczane są one w pojemniku z gipsem albo żwirkiem, jednakże z racji tego, że nie wymagają one wody, pojemnik nie jest konieczny.  Można bowiem z gałązek i kwiatów ułożyć ładny wianuszek bądź wieniec, który dodatkowo ozdobimy wstążkami. Bardzo ładnie prezentują się stroiki na bazie koła lub okręgu ze styropianu, do którego mocujemy listki i kwiaty, jednakże taką ozdobę należy obciążyć, a najlepiej przywiązać do krzyża czy nagrobka, gdyż jest bardzo lekka.