Najlepsze kwiaty na cmentarz do sadzenia

Aby okazać szacunek i pamięć naszym zmarłym krewnym i przyjaciołom, odwiedzamy ich groby, dbamy o nie, dekorujemy pięknymi wiązankami i stroikami, nie tylko na Święto Zmarłych, ale przez cały rok. Niestety popularne na grobach sztuczne kwiaty nie są tak piękne jak żywe, żywe natomiast nie są trwałe – ustawione w wazonach szybko przekwitają lub więdną. Jak zatem sprawić aby grób wyglądał pięknie bez konieczności ciągłej wymiany kwiatów i stroików? Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie odpowiednich kwiatów na grobie i wokół niego.

Dobór roślin na cmentarz nie jest łatwy, szczególnie dla osób, które na co dzień nie poświęcają zbyt dużo czasu uprawie kwiatów. Oczywiście każdy z nas wie, że do najpopularniejszych kwiatów na groby należą chryzantemy, te jednak są typowo jesiennymi kwiatami, które bez problemu można zakupić niedługo przed Świętem Zmarłych. Jakie jednak rośliny wybrać, jeśli chcemy żeby mogiła wyglądała pięknie przez cały rok?

Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem będzie wybór roślin trwałych, które będą tworzyły ładną kompozycję o różnych porach roku. Co prawda kwitnienie zdecydowanej większości roślin ma miejsce tylko przez pewien krótki okres, ale jeśli wybierzemy gatunki które będą kwitły jedne po drugich, a dodatkowo rośliny o ozdobnych liściach, grób będzie wyglądał pięknie zarówno wiosną i latem, jak i jesienią, a nawet zimą, jeśli wybierzemy kilka gatunków roślin zimozielonych.

Z roślin wiecznie zielonych można tworzyć piękne obwódki na grobach i wokół nich, stanowiące efektowne zielone tło dla kolorowych, okresowo kwitnących kwiatów. Do najczęściej stosowanych na cmentarzach roślin tego typu należą między innymi bukszpan wiecznie zielony, barwinek ogrodowy, którego dodatkową ozdobą są niebieskie kwiaty pojawiające się na wiosnę, a także miniaturowe iglaki lub płożące krzewinki, na przykład jałowiec płożący ‚Glauca’ czy irga pozioma.

Pośród nich możemy natomiast posadzić osiągające niewielkie rozmiary róże miniaturowe oraz kwitnące byliny i rośliny jednoroczne. Szczególnie na groby nadają się astry i złocienie, czyli wszystkim nam znane chryzantemy kwitnące jesienią, ponadto konwalie będące symbolem zbawienia, a także rośliny cebulowe, takie jak kalie, hiacynty, krokusy, narcyzy oraz lilie. Na cmentarzach często spotykamy ponadto fiołki, goździki, begonie oraz niezapominajki.