Kolorowe kompozycje w doniczkach

Co roku pierwszego listopada obchodzimy święto poświęcone zmarłym. Aby uczcić ich pamięć, nierzadko sprzątamy ich groby już jakiś czas wcześniej, by tego wyjątkowego dnia wyglądały pięknie i odświętnie. Tradycyjnie zapalamy na nich znicze i ozdabiamy kolorowymi chryzantemami, wiązankami i wieńcami. Możemy je kupić w praktycznie każdej kwiaciarni, ale tego typu ozdoby możemy również wykonać samodzielnie.

Kompozycje na cmentarze mogą być wykonane zarówno z żywych roślin, jak i ze sztucznych kwiatów. W okresie wiosenno-letnim częściej decydujemy się na żywe rośliny do ozdabiania grobów, jednak późną jesienią, kiedy przypada Święto Zmarłych, niewiele roślin poza chryzantemami jest w stanie znieść niskie temperatury, dlatego groby przystrajane są na ogół kompozycjami z kwiatów sztucznych. Sztuczne kwiaty są jednak dość lekkie, dlatego najlepszym wyborem są kompozycje w doniczkach.

Kompozycje roślinne tego typu to najczęściej różnobarwne kwiaty sztuczne oraz gałązki zamocowane w doniczce wypełnionej gipsem albo żwirkiem, dzięki czemu cała dekoracja jest odpowiednio obciążona i nie grożą jej silne podmuchy wiatru, a co za tym idzie przewrócenie i zniszczenie. Doniczki mogą być wykonane zarówno z plastiku, jak i ceramiczne czy nawet betonowe – bardziej efektowne, jednak droższe i mniej trwałe. W razie przewrócenia, bardzo łatwo o ich pęknięcie.

Wykonując samodzielnie kolorową kompozycję na cmentarz, doniczkę należy najpierw wypełnić półpłynnym gipsem, umieszczając w nim kawałek suchej gąbki florystycznej, do której będziemy wbijać sztuczne kwiaty i liście na drucianych lub plastikowych łodyżkach. Aby całość była trwalsza, miejsce w którym wbijamy łodyżki, najlepiej jest zabezpieczyć dodatkowo klejem. Do ukrycia nieestetycznego gipsu oraz gąbki wykorzystujemy faszynę, kolorowe włókno kokosowe, sztuczną jedlinę lub siatkę florystyczną – artykuły tego typu kupimy bez problemu w każdej kwiaciarni.

Dekorując groby wiosną czy latem bez obaw możemy zdecydować się na kompozycje z kwiatów żywych. Trzeba tylko dobrać odpowiednie, pięknie kwitnące gatunki kwiatów, bylin czy krzewinek i posadzić je w wypełnionej ziemią dużej donicy. Najczęściej wykorzystywane rośliny w kompozycjach nagrobnych to karłowe iglaki, begonie, bratki, astry, róże oraz rośliny cebulowe.