Wiązanka grobowa z brzozy

Kiedy zbliża się obchodzone co roku na początku listopada Święto Zmarłych, zastanawiamy się, jak udekorować groby naszych bliskich. Większość osób korzysta z możliwości zakupu gotowych dekoracji na cmentarze, na przykład różnego rodzaju wieńców, wiązanek, kompozycji z kwiatów sztucznych czy po prostu chryzantem w doniczce. Jednakże takie gotowe ozdoby są na ogół bardzo do siebie podobne, kosztują niemało i niekoniecznie są ładne. Jak więc najlepiej udekorować groby naszych bliskich? Zamiast kupować gotową kompozycję, warto wykonać ozdobę na cmentarz samodzielnie.

Własnoręczne wykonanie dekoracji na grób da nam na pewno dużo satysfakcji, a taka ozdoba będzie bez wątpienia dużo piękniejsza i oryginalniejsza niż gotowe kompozycje dostępne w kwiaciarniach. Oczywiście kupienie kilku gałązek sztucznych kwiatów i umieszczenie ich w donicy lub wazonie nie da zbyt piorunujących efektów. Jeśli już decydujemy się na samodzielne wykonanie stroika, bądźmy przy tym kreatywni i użyjmy wyobraźni.

Dekorację na cmentarz można wykonać na wiele sposobów, ale niezaprzeczalnie do najpiękniejszych należą te wykonane z naturalnych i może na pierwszy rzut oka nieco nietypowych materiałów. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie to tego celu kory brzozy, która dzięki swojej kolorystyce i nierównej fakturze jest bardzo dekoracyjna.

Możemy wykonać na przykład ciekawą wiązankę na kawałku kory brzozy, na którym umieścimy gałązki zimozielonych roślin –  przykładowo jodły, świerka lub bukszpanu, a pośród nich ustawimy znicze. Dodatkowo kompozycję możemy ozdobić na przykład białą wstążką albo białą faszyną czy włóknem kokosowym tej samej barwy, gdyż będą współgrały kolorystycznie z korą brzozy.

Z pnia brzozy możemy wykonać także swoistego rodzaju wazon lub donicę – jeśli taki pień wydrążymy wewnątrz, w okresie wiosenno letnim możemy posadzić w nim pięknie kwitnące gatunki kwiatów, krzewinki lub karłowe odmiany iglaków. Oczywiście taki pojemnik trzeba wypełnić ziemią i w razie bezdeszczowej pogody od czasu do czasu podlewać.