Stroik wielkanocny z żywych kwiatów

Cmentarze szczególnie pięknie wyglądają w Święto Zmarłych, gdy praktycznie każdy grób mieni się blaskiem zniczy oraz jaskrawą kolorystyką kwitnących chryzantem. Jednakże o zmarłych krewnych i przyjaciołach powinniśmy pamiętać nie tylko w pierwszych dniach listopada, ale także w takie święta jak Boże Narodzenie, a także w Wielkanoc – wówczas również warto zadbać o piękne dekoracje na grób.

Jak ozdobić groby bliskich na okres wielkanocny? Najlepiej bez wątpienia wybrać kompozycje z żywych kwiatów, gdyż na wiosnę, gdy przyroda budzi się do życia, mamy ich ogromny wybór. Poza tym żadna sztuczna wiązanka nie dorówna im wdziękiem. Jak zrobić zatem wielkanocną ozdobę na grób z żywych kwiatów?

Przede wszystkim najpierw trzeba wybrać kwiaty, z których chcemy wykonać stroik na grób. Wiosną do wyboru mamy przede wszystkim kwiaty cebulkowe, takie jak tulipany, narcyzy, krokusy czy hiacynty. Ponadto nadawać się będą często spotykane na grobach fiołki, zwane również bratkami, piwonie, konwalie oraz forsycja. Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez bazi, dlatego warto użyć ich również do wykonania stroików na groby najbliższych.

Groby bardzo często dekorowane są kwiatami ciętymi, jednakże te nie są zbyt trwałe, szybko przekwitają tracąc swój wdzięk. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie stroika, w którym umieścimy nieco ziemi, dzięki czemu kwiaty będą rosły ciesząc nas swoim widokiem, aż do momentu, w którym w naturalnym dla siebie czasie przekwitną. Dobrym rozwiązaniem będzie płytka donica, albo koszyk, który sam w sobie może być ozdobą, a przede wszystkim nawiązuje do Wielkanocy.

W przypadku użycia donicy wykonanej z plastiku warto będzie ją ukryć, na przykład owijając ją kolorowym włóknem kokosowym albo organzyną, które możemy kupić w kwiaciarni. Włókno kokosowe wykorzystamy również do ukrycia ziemi, a ponadto możemy do niego przymocować małe, żółte kurczaczki oraz sztuczne pisanki.  W kompozycji możemy umieścić również figurkę baranka i ozdobić ją wstążkami, najlepiej w kolorze żółtym, białym czy jasnozielonym, gdyż te kolory kojarzą się z wiosną oraz zmartwychwstaniem.